Úvodní stránkaVítejte na stránkách naučné stezky
"
Po stopách středověké vesnice Hol"

Stezka, na které možná právě stojíte, se nachází v Klánovickém lese, v katastru Újezda nad Lesy v Praze 9, v jedinečné archeologické lokalitě zaniklé středověké vesnice HOL.

Stezka, která má v terénu délku necelé tři kilometry, tři vstupy A,B,C a devět stanovišť, vznikla ze spolupráce spolku Újezdský STROM a státního podniku Lesy ČR s.p. v Programu 2020.


Stezka vznikala v období 2014/2015 s tímto pracovním týmem, kterému velmi děkuji za spolupráci:

Mgr. Michal Beránek, archeolog - odborný poradce a autor textů
Ing. Michael Hartman, Spolek pro Trvalý Rozvoj a Okrašlování Městské částí a okolí - Újezdský STROM, předseda – iniciace a zastřešení projektu; podpora vtělení tématu "zákruty cest hledání pravdy" - příběh J.V.Práška a jména Hol
RNDr. Pavel Roušar, starosta Újezda nad Lesy v období 2010/2014 - iniciátor naučné stezky a výrobce webových stránek
Ing. Martin Žid, technik Lesní správy – garant projektu z Lesů ČR s.p.
Jaroslav Zajpt, grafik – návrhy a výroba cedulí
Josef Sedláček, revírní – pomoc v terénu, výroba dřevěných stojanů
a
MUDr. Zita Kazdová, Újezdský STROM – koordinátorka

Za ochotu a pomoc také děkujeme:
Ing. Zdeňovi Žárovi, lesnímu správci Lesy ČR s.p.
pracovnicím marketingu LČR
a manželům Macháčovým ze ZO ČSOP STOPA – Klánovice


Vydáte-li se po stopách středověké vesnice Hol doopravdy, v terénu záhy narazíte na dvě další stezky – Naučnou stezku Klánovických lesem a Lesní galerii II aneb Klánovickým lesem krok za krokem. Sami uvidíte, že všem třem dohromady to moc sluší!

Přeneste se tedy s námi do 14. století, do zázemí lucemburské Prahy, do hlubokých hvozdů Fidrholce a otevřete oči a uši pro zprávu, vyčtenou z archologických nálezů zaniklé vesnice Hol.

Další zdroje: Karel IV. a archeologická památka Hol v katastru MČ Praha 21Historii vzniku stezky od nápadu až k realizaci najdete na historických webových stránkách spolku Újezdský STROM.Podřízené stránky (1):Naučná stezka